AKTIVNOSTI ŠKOLSKE KNJIŽNICE OŠ "PETAR ZRINSKI" ŠENKOVEC POVODOM MJESECA HRVATSKE KNJIGE – 15.10.-15.11.

Mjesec hrvatske knjige je tradicionalna nacionalna, kulturna manifestacija posvećena hrvatskoj pisanoj riječi koja se održava svake godine od 15. listopada do 15.studenog, a cilj joj je promicanje hrvatske knjige i čitanja. Ovogodišnja tema posvećena je Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti. Knjižnice širom Hrvatske te brojne druge institucije uključene su u manifestaciju s raznovrsnim programom.

Školska knjižnica obilježila je  ovaj mjesec nizom aktivnosti. U suradnji s učiteljem likovne kulture, ujedno i voditeljem likovne grupe, njeni članovi odlučili su ove godine povodom Mjeseca hrvatske knjige predstaviti adaptacije književnih djela u stripu. U svijetu su poznate mnoge filmske adaptacije književnih djela, no, u puno manjoj mjeri strip adaptacije. Na panoima u predvorju škole prezentirali su stripove Andrije Maurovića, koji je najviše zastupljen i poznat po sljedećim adaptacijama: "Zlatarevo zlato", "Ognjem i mačem", "Meksikanac", "Čuvaj se senjske ruke" i "Grička vještica".

Članice knjižničarske grupe prikupile su brojne citate o knjigama, pisanju te su uz vodstvo knjižničarke izradile plakat "Rekli su o knjizi, pisanju…" koji je izložen u knjižnici. U školskoj knjižnici je održana kreativna radionica izrade knjižnih označivača " Čitanje uz lijepi straničnik još je bolje i privlačnije" ,a svi izrađeni straničnici izloženi su u knjižnici. Za sve učenike 6. razreda organiziran je kviz znanja iz književnosti "Volimo književnost" u suradnji s učiteljicama hrvatskoga jezika. Tom prigodom izabran je najčitač školske godine 2011./2012., učenica 6.c razreda, Tara Baranašić. U prostoru školske knjižnice knjižničarka je održala nastavne satove s prvim razredima (Pš Mačkovec, Pš Žiškovec, Oš Šenkovec) s temom "Upoznajmo našu školsku knjižnicu". Učenici su upoznali prostor knjižnice, pravila ponašanja u knjižnici, pravila posudbe knjižne građe, postali su njeni članovi, a prigodno povodom Mjeseca hrvatske knjige svaki je dobio svoj straničnik. Nastavni sat u knjižnici održan je i za učenike 4.b razreda s temom "Referentna zbirka- Služenje rječnikom i školskim pravopisom.

"Knjiga je vrjednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita. Čitajte! Od dobrih misli i knjiga sagradite svjetove čudesne ljepote…!

Školska knjižničarka

Vlasta Horvat, dipl. bibl.

Izvor: Vlasta Horvat

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 21. 11. 2012.