11. finale EU-kviza

Osnovna škola „Petar Zrinski“ Šenkovec je 8. svibnja 2013. godine bila domaćin 11. finala EU kviza, natjecanja u organizaciji Upravnog odjela za gospodarstvo, promet i europske integracije Međimurske županije za učenike sedmih razreda koje se održava povodom Dana Europe.

Program je započeo Odom radosti, himnom Europske Unije, te pjesmom Moje drago serce koje su izveli članovi velikom zbora naše škole pod vodstvom Vladimira Novaka, prof. Uslijedio je govor ravnateljice Vesne Kalšan, prof. koja je pozdravila sve prisutne goste, zaželjela im dobrodošlicu te natjecateljima sreću. Među prisutnim gostima izdvojila je gđu Vesnu Haluga, pročelnicu Upravnog odjela za gospodarstvo, promet i europske integracije Međimurske županije sa svojim suradnicima, ravnatelje škola u finalu s njihovim suradnicima, Vladimira Novaka, načelnika Općine Šenkovec te Sašu Horvata, predsjednika Školskog odbora.

Potom je Ana Krhač, učenica 8.a razreda, pročitala svoju pjesmu Zvijezda Zrinskih koju je pripremila pod vodstvom Ide Somi Rodiger, učiteljice hrvatskog jezika. Uslijedio je i govor Vladimira Novaka, načelnika Općine Šenkovec, koji je kao sudomaćin ovog natjecanja školi domaćinu poklonio prijenosno računalo istaknuvši da su u Općini ponosni na sve rezultate i projekte koje je škola realizirala te se nadaju da će njihov dar učiteljima pomoći u daljnjem radu.

Viktorija Malekoci, učenica 6.a razreda, pročitala je zajednički uradak literarne grupe pod vodstvom Ide Somi Rodiger, učiteljice hrvatskog jezika. Uvodni program je završen pjesmom Poleti pjesmo do Europe koju su izveli učenici razredne nastave. Pripremile su ih učiteljice Gordana Magdalenić i Snježana Blagus.

Uslijedio je sam kviz znanja. Natjecali su se predstavnici OŠ Mursko Središće, OŠ Nedelišće, OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec, OŠ Prelog te OŠ Strahoninec. Našu školu zastupali su Lucija Šubić, Helena Varga, Nikolina Križaić te Kiara Elenia Bienert kao zamjenski član. Njihova mentorica je Ana Marija Korent, prof.

Natjecanje se odvijalo u četiri kategorije kroz koje su učenici pokazali znanje o povijesti, zemljopisu i državama Europske Unije te o europskim institucijama. Naši predstavnici su vodili sve do zadnjeg kruga i zato smo ponosni na njih. Natjecanje je bilo neizvjesno do samog kraja o čemu svjedoči da je komisija morala provesti još dva eliminacijska kruga nakon kojih smo dobili pobjednika- OŠ Nedelišće. Drugo mjesto osvojila je OŠ Mursko Središće, treće mjesto OŠ Strahoninec, četvrto mjesto OŠ Prelog te peto mjesto je zauzela naša škola.

Tijekom programa pridružio nam se i Matija Posavec, dožupan Međimurske županije, koji je uz Vladimira Novaka, načelnika Općine Šenkovec, i gđu Haluga, pročelnicu Upravnog odjela za gospodarstvo, promet i europske integracije Međimurske županije, sudionicima čestitao i podijelio prigodne nagrade. Na kraju je dožupan ravnateljici Vesni Kalšan, prof. uručio poklon u znak zahvalnosti za domaćinstvo i prekrasnu organizaciju.

Ravnateljica Vesna Kalšan, prof. se potom obratila svim natjecateljima čestitavši im i pozivajući sve prisutne goste na prigodni domjenak koji je organizirala naša škola.

Ovim putem svim sudionicima kviza čestitamo imajući na umu da nije važan poredak, već  činjenica da smo ovim putem usavršili svoje znanje i nešto novo saznali o Europskoj uniji koja od 1. srpnja ove godine postaje naša realnost.

Izvor: Martina Subotić

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 14. 5. 2013.