Obilježavanje 447. obljetnice Sigetske bitke

Osnovna škola „Petar Zrinski“ Šenkovec sudjelovala 6. rujna 2013. godine u programu obilježavanja 447. obljetnice Sigetske bitke koja je bila u organizaciji Zrinske garde Čakovec, Matice hrvatske Ogranak Čakovec, Družbe "Braća Hrvatskoga Zmaja", Općine Šenkovec i Međimurske županije.

Program obilježavanja održan je kod Mauzoleja obitelji Zrinski. Program obilježavanja započeo je dan uoči pogibije Nikole Zrinskog koji je 7. rujna 1566.  junački poginuo kod utvrde Siget nakon što je više tjedana odolijevao napadima nadmoćnije osmanlijske vojske.

Tijekom tog obilježavanja nastupili su i učenici naše škole prigodnim programom. Program je pratio velik broj uzvanika i gostiju, a među predstavnicima naše škole bila je ravnateljica Vesna Kalšan, prof. zajedno s brojnim učiteljima i djelatnicima škole te učenici sedmih i osmih razreda.

Na ovaj način smo sudjelovali u obilježavanju posebnog događaja koji vežemo uz važnu osobu hrvatske povijesti- Nikolu Zrinskog, hrvatskog junaka, bana i prvog vlasnika Mađimurja. Vjerujemo da smo na taj način svim učenicima imali priliku približiti važnost tog događaja te time doprinijeti poznavanju povijesti hrvatske prošlosti te prošlosti svog zavičaja.

Izvor: Martina Subotić

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 10. 9. 2013.