Djeca nose svjetove na dlanu

I ove je godine OŠ „Petar Zrinski “ Šenkovec sudjelovala svojim likovnim i poetskim radovima na likovnom i literarnom natječaju 20. jubilarnog Hrvatskog dječjeg festivala, posvećenog 100. godišnjici romana Ivane Brlić Mažuranić o najpoznatijem dječjem junaku, šegrtu Hlapiću.

Organizator festivala je Udruga Hrvatski dječji festival, a pokrovitelj je predsjednik Republike Hrvatske, dr.Ivo Josipović. Sam festival podijeljen je u tri dijela: glazbeni, literarni i likovni. Najuspješniji uratci objavljuju se u Zborniku festivala. O izboru radova u Zbornik likovnog i literarnog izričaja odlučuju pisci, književnici, slikari, kipari, lektori, galeristi i novinari. Često se prilikom odlučivanja o najboljim radovima moglo čuti kako bi s veseljem potpisali neki dječji rad. Na adresu Udruge pristiglo je više od 160 likovnih i više od 160 literarnih uradaka iz 13 županija Lijepe naše.

Simbolično uz 20.obljetnicu XX. HDF-a Zagreb, za izložbu je izabrano 20 likovnih i 20 poetskih radova koji su tiskani u Zborniku i javno izvođeni. Šest je likovnih uradaka učenika OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec:

Lene Novak- Đura (3.r.PŠ Mačkovec) voditeljice Senke Saško

Natali Kovačić (4.a.r.) voditeljice Ladislave Šestak-Horvat

Danijele Bujan (5.r.) voditelja Josipa Mihalkovića

Petre Turk (6.r.) voditelja Josipa Mihalkovića

Lucije Šubić (6.r.) voditelja Josipa Mihalkovića

Petre Vuginec (7.r.) voditelja Josipa Mihalkovića

Likovni natječaj DIVERTIMENTO bio je metodičko-tematski, a učenici su likovnim izričajem trebali odgovoriti na pitanja Što je apstrakcija?, Što je alegorija? i Što je vizualna poezija?

Prosudbeno povjerenstvo za likovne radove u sastavu Ivona Biočić-Mandić, Ana Novoselec i Ljiljana Velkovski imala je doista težak zadatak.

A težak zadatak imala je i Prosudbena komisija za literarne radove u sastavu: MarijaTuksar, Sanja Pilić, Nives Madunić Barišić, Dubravko Jelačić Bužimski i Stipo Crnjak. Držeći se osnovog kriterija kvalitete pjesme između mnogih uspješnih radova izdvojili su i pjesmu pisanu kajkavskim narječjem Na bregu v Dolcu, Lune Jalšovec (3.a.r.) voditeljice Radojke Oreški.

Čestitke svima! I za kraj sretan Vam 20.rođendan dragi HDF-ovci i neka Vam, kako je i rekao ravnatelj Festivala Ivan Kuliš, bude to tek vaših prvih 20. godina. Jer ono što je lijepo, neka traje vječno!

A vama, dragi  likovnjaci i pjesnici naše škole neka Hlapić u svojim čizmicama od 100 milja nikada ne prestane trčati u vašim srcima i mašti! Sanjajte i dalje njegove snove o dobroti, poštenju i boljem svijetu! Vi to možete, vi to znate jer imate hrabrost i budućnost pred sobom. Neka vaši uratci o ljepoti i dobroti, krenu s Hlapićem s ovog Festivala dalje u svijet, prenoseći svakom djetetu i svakom odraslom čovjeku poruku:

DOBROTU TI SVAKOM DAJ,

PA ĆEŠ BITI SRETAN ZNAJ!

što je bio i moto ovogodišnjeg Festivala.

NAGRAĐENI UČENICI I UČITELJI U KD "VATROSLAV LISINSKI", 24.11.2013.

Izvor: Radojka Oreški

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 26. 11. 2013.