Aktivnosti u sklopu obilježavanja Dana planete Zemlje

Povodom obilježavanja Dana planete Zemlje u Osnovnoj školi „Petar Zrinski“ Šenkovec uspješno su provedene brojne aktivnosti. Prva aktivnost koju smo realizirali bila je akcija „Zeleni korak“ za čiju je organizaciju zaslužan DM Green city tim. Kroz tjedan dana, od 7. do 11. travnja 2014. godine, prikupljali smo stari papir koji je zbrinut u prostorima naše škole dok ga ne preuzme Unija papir d.d., tvrtka zadužena za vaganje otkup i preuzimanje papira.

Socijalna zadruga Humana Nova organizirala je sakupljanje starog tekstila, odjeće i obuće. Kako bi kod učenika stvorili naviku i svijest o mogućnostima koje nam pruža recikliranje starog i odbačenog tekstila, pridružili smo se toj akciji te smo je provodili od 22. do 25. travnja te tako uspješno realizirali i ovu drugu aktivnost.

Treća aktivnost, kojom smo dali svoj doprinos očuvanju okoliša, bila je „Zelena čistka“. Nju su realizirali učenici nižih razreda matične škole te Područne škole Mačkovec 24. travnja 2014. godine kad su u okviru integriranog dana čistili Šenkovec i Mačkovec. Na taj način su dali svoj doprinos očuvanju okoliša te pokazali da i mala djela mogu činiti veliku razliku.

Sve te aktivnosti zaokružili smo organizacijom i provedbom već spomenutog integriranog dana na temu „Učinimo otpad korisnim“. Takav oblik rada planiran je Godišnjim planom i programom rada škole, a realiziran je 24. travnja 2014. godine. Cilj mu je bila probuditi kod učenika svijest o važnosti očuvanja prirode te ukazati na to kako se trebamo odnositi prema otpadu i kako ga sve možemo upotrijebiti u korisne svrhe.

U prvoj smjeni učenici razredne nastave matične škole su pječačili do EU parka i Ribnjaka koji se nalaze u Šenkovcu. Tijekom tog obilaska čistili su svoje mjesto od otpada koje su pronašli na zemlji. Učenici PŠ su također čistili svoje naselje prošavši gotovo sve ulice sa svojim učiteljima. U PŠ Žiškovec bile su organizirane radionice u kojima su učenici izrađivali razne predmete od otpadnog materijala.

Učenici predmetne nastave su u drugoj smjeni kroz brojne kreativne radionice učili kako od starog i otpadnog materijala izraditi nove stvari. Tako su od starih CD-a izrađivali podmetače za čaše, okvire za slike, božićne ukrase, disco kugle te razne natpise. Od starog papira i tkanine dizajnirali su korice slikovnica i rječnika koje su sami izradili. Naučili su i kako reciklirati papir te kako od njega izraditi ukrasnu kutiju. Oslikavali su staklenke i tako im dali novi sjaj koji osvježava interijer u kojem se nalazi. Kaširali su balone  starim papirom te ih kasnije ukrašavali i tako izradili lijepe i zanimljive ukrase. U radionici šivanja su se od stare odjeće izrađivale torbice, marame te redizajnirale majice i ostali odjevni predmeti. Kako izraditi ogrlice i narukvice od starog i otpadnog materijala, isprobali su u radionici izrade nakita. Zašto je važno dobro zbrinjavati otpad, učenici su saznali u radionici koja je istraživala kako otpad utječe na biljni i životinjski svijet. Za to vrijeme su učenici osmih i sedmih razreda izbrusili i obojili vrata WC-a, uredili unutrašnjost kućice dežurnog učenika te obojili vanjske klupice i igrala na školskom igralištu. Svi uradci koji su proizašli iz radionica integriranog dana, bit će izloženi u prostorima škole, a velika izložba organizirat će se za Dan škole.

Tijekom svih aktivnosti, a pogotovo tijekom integriranog dana, mogla se vidjeti radost i zadovoljstvo u očima učenika kad su svojim vlastitim radom i zalaganje stvarali nove i korisne stvari. Uživali su u ovom kreativno radnom danu te tako ukazali nama odraslima koliko im zapravo nedostaje konretnog rada i prakse. Vjerujemo da ćemo uskoro ponovno imati priliku organizirati nastavni dan gdje će učenici imati priliku na kreativan način steći nova znanja i vještine.

Martina Subotić

Slike pogledajte u našoj fotogaleriji!

objavio: Lidija Matoša   datum: 28. 4. 2014.