Projektni dan „Srce“

Mjesec listopad započeli smo provedbom projektnog dana na temu „Srce“. Ovaj oblik nastave planiran je Godišnjim planom i programom škole, a realiziran je 6. listopada 2014. godine. Nastava je bila organizirana u dvije smjene.

Učenici viših razreda su prva dva sata proveli na radionicama koje su za njih pripremili njihovi učitelji. Proučavali su građu srca, istraživali kako srce radi kad je pod opterećenjem, otkrili koje sve srčane bolesti postoje te kako ih se može izbjeći. U tu svrhu su izrađivali antistresne loptice i pekli zdrave kolače. Na jednoj radionici su se kolači u obliku srca ukrašavali raznim preljevima i čokoladnim mrvicama. Saznali su da sijamski blizanci mogu preživjeti kad ih veže isto srce. Učenici su bili i kreativni na radionicama. Pisali su pjesme s motivima srca na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku. Jednu pjesmu na hrvatskom jeziku su i uglazbili te otpjevali. Snimljen je i video u kojem su učenici izrazili koliko vole jedni drugog te kako to izgleda kad se gaji ljubav prema knjizi. Sve je to bilo prezentirano tijekom trećeg školskog sata u sportskoj dvorani naše škole nakon čega je za učenike bila pripremljena užina.

U drugoj smjeni učenike nižih razreda dočekale su njihove učiteljice s brojnim raznovrsnim aktivnostima. U matičnoj školi su se izrađivala licitarska srca od plastelina te razni predmeti od kolaž papira s motivima srca. Taj se motiv našao i na brojnim učeničkim likovnim radovima. Proučavali su ga i u raznim izrekama. Neki učenici su imali priliku naučiti o ritmu srca, neki su naučili kako se mjeri puls te kako se on mijenja kad igramo razne igre. Proučavali su i kakva je to zdrava prehrana koja čini naše srce zdravim. Učenici PŠ Mačkovec su gledali animirani film Medvjedići dobra srca, pekli kolače u obliku srca, mjerili puls srca pod opterećenjem te se likovno izražavali na temu srca. U PŠ Žiškovec su svi učenici zajedno istraživali srce kao tjelesni organ i izradili plakat o tome. Govorili su o zdravoj prehrani i potrebi kretanja kako bi srce održali zdravim. Izradili su i slagalice u obliku srca. Svaki je razred treći sat imao priliku ostalim učenicima ponosno prezentirati uratke svojih radionica. Potom su svi krenuli na zasluženu užinu.

Ovim projektnim danom učenicima je omogućeno da uvide važnost srca kao ljudskog organa koji nam je neophodan za život te srca kao simbola iz kojeg proizlazi sve što je važno u emocionalnom životu svakog pojedinca, a to su ljubav, obitelj i prijateljstvo. Vjerujemo da su pritom mnogo naučili te da sada još više cijene ono što imaju!

Martina Subotić

Slike pogledajte u našoj fotogaleriji!

objavio: Lidija Matoša   datum: 16. 10. 2014.