Posjet Muzeju Međimurja

Učenici trećih razreda uče o prošlosti zavičaja. Na satovima prirode i društva  istražujemo kako su se ljudi nekada odijevali, što su najviše jeli, kako i što su se djeca igrala, koja su prijevozna sredstva koristili i koji su se predmeti svakodnevno upotrebljavali. O svemu tome  imali  smo prilike čuti i vidjeti posjetivši Muzej Međimurja u Čakovcu.

Zajedno sa svojim učiteljicama krenuli smo upoznati povijest zavičaja. Iako smo puno znali o obitelji Zrinski, jedne od najznačajnijih hrvatskih plemićkih obitelji, saznali smo i neke nove zanimljivosti.  U postavu muzeja jako nas je zainteresirana  tema Tiskarstvo u Međimurju te Međimurje u Domovinskom ratu. Iz neposredne blizine smo razgledali stare i vrijedne predmete o kojima smo dosad samo slušali ili ih vidjeli na fotografijama.

U etnografskom djelu muzeja upoznali smo život međimurskog sela i seljaka prikazan u godišnjim i životnim ciklusima. Upoznali smo se s predmetima iz  svakodnevnog života, odjećom, alatima za obradu zemlje, s običajima, pričama i vjerovanjima koji u tešku svakodnevicu unose radost i veselje. Upoznali smo i stare nazive i tako učili zavičajni govor.

To je bila vrlo zanimljiva nastava jer  smo puno   novog  saznali i naučili.

učenici i učiteljice trećih ra

objavio: MATEJA LEVAČIĆ   datum: 22. 4. 2016.