LISTEN, LOOK AND TAKE PART IN! THIS IS OUR CULTURAL HERITAGE

CILJ I NAMJENA

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana kao i unaprjeđenju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta.

Cilj projekta je usvajanje novih znanja i vještina, razvoj socijalnih vještina, kreativnosti, samostalnosti i odgovornosti. Zajedno sa zemljama partnerima u projektu, a kojeg čine Španjolska, Portugal, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo (Engleska) i Turska sudjelovat ćemo u različitim aktivnostima te se uključiti u razmjenu učenika. Upoznavanje europskih kultura i tradicija, njegovanje multikulturalnosti.

Produbiti osjećaj pripadnosti Europi kod svih sudionika (učenika i nastavnog osoblja) i pritom smanjiti predrasude kroz upoznavanje stranih kultura i drugačijeg načina razmišljanja.

Približiti kulturnu baštinu zemalja Europe koje sudjeluju u projektu najmlađim sudionicima (učenicima) kroz ples, glazbu i tradicijske običaje te ih potaknuti na daljnje njegovanje svoje kulturne baštine i aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici.

Poboljšati znanje engleskog jezika.

Razvijati digitalne kompetencije učenika.

Poboljšati interkulturalnu svijest svih sudionika u projektu.

Unaprijediti i proširiti znanje o kulturama drugih zemalja, njihovoj tradiciji, načinu života te svjesno i ciljano raditi na poštivanju različitosti.

Razvijati nove metode motivacije učenika.

Naučiti učenike raditi u internacionalnim grupama.

Ohrabriti učitelje da istražuju nove metode poučavanja i proširuju svoje vidike.

Omogućiti profesionalan razvoj djelatnicima škole.

TIJEK AKTIVNOSTI:

Projekt će se ostvariti tijekom dvije nastavne godine; 2018./2019. te 2019./2020. Početak projekta je rujan 2018., a završetak kolovoz 2020.

– prezentacija Erasmus+ projekta na razini škole

– izrada web stranice projekta, izrada logotipa, pp prezentacija svoje škole, uređenje Erasmus+ kutka i panoa škole

- pjevanje i učenje jednostavnih tradicionalnih pjesma svake države; izrada projekta na e Twinningu, izrada video isječaka o aktivnostima u svakoj školi

- izrada plesnog kalendara, provedba intervjua vezanog uz tradicionalne plesove, izrada projektnih maskota,

- biranje najboljeg logotipa i slogana u svakoj školi, prezentacija španjolske kulturne baštine, radionice za izradu simbola svake države

– odabir najboljeg logotipa i slogana između svih zemalja sudionica, prezentacija španjolskih plesova, glazbala

- aktivnosti i radionice u sklopu mobilnosti u Španjolsku

- izrada časopisa

– aktivnosti i radionice u sklopu mobilnosti u našoj školi

– evaluacija i diseminacija projekta tijekom prve godine

-aktivnosti vezane uz mobilnost u Portugal

-objava sadržaja na eTwinning platformi

- predstavljanje božićnih običaja zemalja u sklopu projekta

-tradicionalni plesovi projektnih partnera

-aktivnosti  vezane uz mobilnost učenika u Englesku

- proslava Dana Europe

-završno izvješće i radni sastanak u Turskoj

U sklopu projekta planiraju se susreti škola partnera:

- listopad 2018 – radni sastanak koordinatora (Španjolska)

- ožujak 2019. – mobilnost učenika (Španjolska)

- svibanj 2019. – mobilnost učenika – domaćinstvo u Hrvatskoj

- lipanj 2019. – radni sastanak koordinatora (Italija)

-studeni 2019. – mobilnost učenika  (Portugal)

- ožujak 2020. – mobilnost učenika (Engleska)

- lipanj 2020. – završni sastanak koordinatora (Turska)

TROŠKOVNIK AKTIVNOSTI:

U skladu s namijenjenim sredstvima Agencije za mobilnost i programe EU za provođenje programa.

NAČIN VREDNOVANJA I NAČIN KORIŠTENJA REZULTATA VREDNOVANJA:

Na zajedničkim susretima kolega iz partnerskih škola bit će vrednovan rad svake škole, kao i kroz predstavljanje uradaka ostvarenih kroz program.

Praćenje i bilježenje motiviranosti učenika, samostalnosti i odgovornosti u radu.

Predstavljanje lokalnoj i međunarodnoj zajednici.

Učenici i nastavnici uključeni u projekat prezentirat će rezultate projekta različitim aktivnostima: izradom postera, e book-ova, spomenarom aktivnosti, izradom knjige glazbala, pp prezentacijama, izradom interaktivne tematske karte Europe na temu kulturne baštine.

Svi će rezultati biti prezentirani  na web stranici škole, web stranici projekta, eTwinning portalu, na Erasmus + kutku naše škole te u lokalnim i regionalnim novinarskim i TV kućama.

Priredila:

Dunja Novak

objavio: Lidija Matoša   datum: 2. 10. 2019.