2013-02-24 20:38:09

Sigurnost djece na internetu

S razvojem informatičke tehnologije otvaraju se i sve veće mogućnosti korištenja raznovrsnih programa, pa i onih namijenjenih najmlađoj skupini. Djeca u sve ranijoj dobi pristupaju sadržajima na internetu, stoga su oni i najugroženija skupina kojoj treba pridati posebnu pozornost, ali i obrazovati djecu i njihove roditelje o mogućim opasnostima kojima mogu biti izloženi na internetu.

            

              Zbog toga se ove godine i naša škola priključila nacionalnoj kampanji „Sigurniji Internet za djecu i mlade“.

            U kampanju su uključeni učenici 3. i 6. razreda i njihovi roditelji kroz pedagoške radionice i predavanja. 

 

Učenici 3. razreda sudjelovali su u pedagoškoj radionici „Pišem svoje ime, ali pazim kamo s njime“ pri čemu su upoznati s pojmom osobni podaci, gdje i kako koristimo osobne podatke, zašto ih ne koristimo pri pretraživanju interneta i koje su moguće opasnosti zlouporabe osobnih podataka.

 

Ovo su poruke koje su poslali svojim prijateljima:

 

Dragi prijatelji, želimo vam reći da na internetu ne smijete napisati: adresu, kućni broj, broj telefona, prezime i ne smijete se puno opisivati. Molimo vas da koristite naše savjete!

Dragi prijatelji!

Nikad nemojte otkrivati svoje osobne podatke na internetu, na ulici i nepoznatim ljudima!

Dragi naši prijatelji, budite oprezni na internetu i nikome nemojte davati svoje osobne podatke i adresu! Ako vas netko pita za svoju adresu i ime kućnog ljubimca nemojte im dati!!

 

            Šestaši su  također sudjelovali u pedagoškoj radionici „Sigurni na internetu“ kojoj je cilj bio naučiti ih koje su korisne strane interneta, kako prepoznati opasnosti na internetu i kako ih izbjeći. Isto tako nastojalo se utjecati na svijest učenika o stalnosti objavljenih sadržaja na internetu, posebice na društvenih mrežama, kao i razviti svijest o opasnostima interneta.

Provedeno je i anketno ispitivanje učenika šestog i osmog razreda o navikama korištenja računala i interneta. Rezultati ukazuju da djeca previše vremena provode pred računalom, odnosno na internetu, a najviše vremena provode na Facebooku, Youtubu i igranju On line igrica. Evo nekih rezultata:

Roditelji također svojim pozitivnim pristupom Internetu dijete uvode u svijet znanja, uče ih kako biti dobro informiran, komunikativan, uče ih prepoznavanju ponuđenih sadržaja i njegovih vrijednosti te kako reagirati na neprihvatljiv slikovni ili tekstualni sadržaj.

            Da bi upozorili i osvijestili roditelje na opasnosti koje se kriju na internetu te ih uputili kako s djecom dogovoriti pravila i uvjete korištenja računala i interneta, organizirani su roditeljski sastanci s temom „Sigurnost djece na Internetu“ za roditelje učenika 3. i 6. razreda. Roditelji su iskazali potrebu edukacije o programima za blokiranje i filtriranje sadržaja  na internetu i povećanja roditeljskog nadzora nad aktivnostima djece za računalom, stoga će se u narednom razdoblju organizirati informatička radionica za roditelje kako bi ih uputili u programe i mogućnosti nadzora on line aktivnosti njihove djece.

Voditeljica pedagoških radionica, roditeljskih sastanaka  i ostalih aktivnosti bila je pedagoginja škole Ivana Kirić Balažić.

 

Materijali za roditelje:

http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/
http://www.cert.hr/sites/default/files/sigurnije%20na%20internetu.pdf
http://sigurnost.tvz.hr/Za-roditelje/

 

Osnovna škola Šenkovec Čakovec