Još jednom projekt "Drugi"

Autor: MATEJA LEVAČIĆ, 9. 2. 2017.

Sretni smo i ponosni što je još jedan filmić snimljen u našoj školi prošao oštru konkurenciju u projektu „Drugi“ Odjela za djecu i mlade HRT-a. Film pod nazivom „Kajkavski slikovni rječnik“, točno prije godinu dana, snimili su učenici sadašnjeg 2.a i 4.a razreda sa svojim učiteljicama Radojkom Oreški i Jasminkom Mesarić.

U tome su im pomogli i roditelji učenika, a posebno Vilijev tata gospodin Tihomir Novak. Film je zadovoljio sve tehničke i tematske kriterije, a govori o Međimurju i našem dragom „kaju“. Možete ga pogledati pod nazivom Projekt Drugi kao dio portala školski.hr. ili klikom OVDJE.

Predstavljanje škole i samih učenika bit će objavljeno naknadno. Odabrani filmovi, a nadamo se i naš, bit će emitirani u sklopu emisija „Ni da ni ne“ i „Školski sat“. Nadamo se da će mnogi učitelji koristiti naš film u svom radu, a prije svega da će se film svidjeti našim vršnjacima diljem Lijepe naše.

Kako je nastao film? Ukratko, radili smo na njemu dva mjeseca. Učenici su dobili zadatak da kod svojih baka i prabaka zabilježe stare međimurske riječi. Prikupljene riječi složili su abecednim redom, „preveli“ na štokavski govor i oslikali. Trideset stranica rječnika dali su uvezati. Taj rječnik predstavljaju u filmu. Učenici su pisali i pjesme na kajkavskom govoru i preoblikovali ih na štokavski. U filmu iste pjesme možete čuti na oba govora, a vi odlučite na kojem vam zvuče ljepše. Bravo za učenike, hvala učiteljicama i snimatelju!

« Studeni 2017 »