> O školi  > Povijest
Povijest

Škola je osnovana 1909. godine na zemljjištu grofa Feštetića koju je on u tu svrhu darovao općini Šenkovec Sveti Jeleni i Sajpi. Gradnjom se započelo mjeseca svibnja, a završilo mjeseca listopada iste godine. Grof Feštetić darovao je 3 jutra zemljišta koju razdijeliše na troje: na dvorište, školski učiteljev vrt i ostatak je određen učitelju na uživanje. Škola je sagrađena na općinski trošak, a postala je državna i dobila naslov "Kraljevska mađarska osnovna škola u Sv. Heleni". Za vrijeme dok još ovdje nije bilo škole djeca su polazila čakovečku pučku školu, a u mjestu su bile tzv. "Privatne škole" u kojima je djecu poučavao seljak ili seljakinja.

Prvi diplomirani učitelj koji je počeo predavati bio je Franjo Šraj koji je službovao na mađarskom jeziku.

Prateći razdoblje do 1928./29. godine u spomenici škole učitelji su se više bavili načinom življenja, bogaćenjem jezika te jako naglašeno uređenje školskih vrtova i okoliša.

1929./30. godine prvi put se spominje da škola u Šenkovcu ima pet razreda i dva odjeljenja te opatovnicu ili produženu školu.

I dalje se pomno spominje i opisije razvoj događaja u povijesti između dva rata.

1939. godine perkida se pisanje spomenice i mi upoće nemamo podataka do 1951./52. godine. Tada je u Šenkovcu djelovala četverorazredna škola posebno za Šenkovec, a posebno za Mačkovec. U obje škole djelovale su po dva kombinirana razredna odjela sa cca 60 - 70 učenika. Nakon oslobođenja prvi učitelj u Šenkovcu bio je  Julije Bosak.

Godinu dana kasnije četverorazredna škola pretvara se u šestogodišnju osnovnu školu.

Krajem 1957. godine ova škola je postala centralna osnovna škola za područje Šenkovec i Mačkovec sa 8 razreda. Svake godine broj učenika se povećavao tako da je 1961./62. u školi bilo 481 učenik u 15 odjeljenja, a rad se odvijao u 8 učionica.

1962./63. Knezovec se priključuje školi Šenkovec, tako se broj odjeljenja povećava na 17, a dvije godine kasnije i na 19 odjeljenja sa 572 učenika.

1968./69. gubimo podatke o školi, jer osnovna škola Šenkovec 1970. godine potpada pod 3. Osnovnu školu, a s njima i područna škola.

25.06.1986. donijeta je ponovno odluka o osnivanju škole Šenkovec sa sjedištem u Šenkovcu i imenovan Savjet škole u osnivanju koji je imao zadatak da organizira život i rad škole u slijedećem razdoblju.

13. siječnja 1987. godine uselili smo u ovu školsku zgradu. Dijelom adaptirana, a dijelom nadograđena na izgled je djelovala prekrasno, sve dok nisu počeli problemi. U školu je započelo polaziti 455 učenika u 16 odjeljenja u centralnoj školi, PŠ Mačkovec imala je 113 učenika u 4 odjeljenja, a PŠ Žiškovec 66 učenika u 2 kombinirana odjeljenja.

Svake godine prema materijalnim mogućnostima obnavljamo prostore škole kako centrale tako i područnih škola. Na školi nam djeluju gotovo sve grupe INA. Nazočni smo na svim natjecanjima i susretima od kojih najbolje rezultate postižemo u tehničkoj kulturi, prometu, TZK, a bili smo i zapaženi i na natjecanju iz likovnog te novinskog i literarnog stvaralaštva.

Također nastojimo da nam okolina u kojoj radimo i djelujemo bude što ljepša i urednija.

« Studeni 2017 »

> Škole.hr