Terenska nastava "Vode zavičaja" u Regionalnom parku Mura – Drava

Autor: MATEJA LEVAČIĆ, 4. 4. 2017.

Učenici drugih razreda 3. travnja 2017. bili su na terenskoj nastavi  u Regionalnom parku Mura – Drava i razgledali  lokalitet Žabnik.

Dočekala nas je čuvarica prirode Ivana koja nas je provela kroz poučnu stazu u Žabniku. Na terenu smo uočili razliku između voda tekućica i stajaćica. Čuvarica Ivana nas je upoznala sa životinjskim i biljnim svijetom u vodi, na vodi i oko vode.

Bio je prekrasan sunčan proljetni dan pa je i čaplja kojom smo se oduševili bila vrijedna i gradila je svoje gnijezdo na drvetu vrbe. Na površni vode stajaćice Žive mrtvice plivale su divlje patke gluhare, površina je bila puna listova lokvanja , a uz rub žutile su se žute perunike. U travi, koja još bila rosna šetala se stonoga. Imali smo sreće što smo uspjeli vidjeti i žabicu gatalinku. A Ivana nam je pokazala u staklenkama riječnog raka i smeđu žabu krastaču.

Na rijeci Muri vidjeli smo stari mlin i skelu. Ponovili smo znanje  i o vodama tekućicama,  saznali  smo da rijeka Mura izvire u Austriji i da se ulijeva u rijeku Dravu.

Vrijeme nam je bilo ograničeno i  morali  smo završiti s terenskom nastavom. Zahvalili smo čuvarici prirode Ivani na poučavanju.

Učenici 2. - ih razreda