SVETI FRANJO-LJUBITELJ PRIRODE

Sveti Franjo je poznat kao svetac mira.Ekolozi su ga izabrali za svog zaštitnika....

Rođen je u Asizu u Italiji u 12.stoljeću.Dvije godine nakon smrti proglašen je svecem i pokopan u Bazilici sv.Franje.4 listopad,blagdan Sv.Franje Asiškog poznat je i kao Dan životinja.
Franjo je propovjedao Evanđelje pticama i vukovima.Poznata je njegova prića Pomirba s bratom vukom.Vuk je pružio bratu Franji šapu i dogovorili su se da vuk više neće napadati ovce, a ljudi će mu zauzvrat davati hranu.
Obožavao je ptice i poznata je priča u kojoj razgovara s grlicama.Kad god bi Franji dali životinje koje su bile uhvaćene radi hrane,on bi ih puštao i upozoravao da paze da opet ne budu uhvaćene.On je sklanjao gliste s puta i stavljao ih na sigurno mijesto da ih ne bi netko zgazio.U zimi je pčele hranio medom kako ne bi umirale od gladi.
Sv.Franjo je osnovao red svećenika Franjevaca.Franjo je prvi napravio jaslice.
Zanimljive priče o životu Sv.Franje možete pronaći u knjizi Novi cvjetići svetoga Franje.
Poznata je njegova pjesma Pjesma stvorova.Pročitajte je!!!!

objavio: MATEO ČREP   datum: 15. 11. 2008.

« Svibanj 2024 »