INTEGRIRANI DAN „ŽIVIMO ZDRAVO“

Svake godine od 15.11 do 15.12. obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti.  Povodom toga se u  OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec 30.11.2012. godine održao  integrirani dan na temu Živimo zdravo. Nastava je bila organizirana u dvije smjene.

Učenici razredne nastave dan su započeli tjelovježbom u školskoj dvorani. Nakon što su se dobro razgibali, preselili su u učionice gdje su sa svojim učiteljicama proveli 3 sata na vrlo zanimljivim radionicama.

Prvašići su razgovarali o važnosti zdravih namirnica, izrađivali prehrambene piramide i na kraju nas počastili prirodnim, zdravim i prije svega ukusnim sokom od naranče, jabuke, mandarine i ostalog voća kojeg su sami pripremili.

Drugi razred je radionicu započeo izradom zdravog obroka koji se pretvorio u slastan doručak. Nakon toga krenuli su u izradu plakata sa savjetima o zdravoj prehrani. Napomenuli su da trebamo jesti raznovrsne namirnice, ne smijemo preskočiti doručak, naglasili su važnost žitarica, voća i povrća i ostalih prehrambenih proizvoda.

Treći razredi su razgovarali o posljedicama dugotrajnog igranja računalnih igrica. Zajedno sa svojim učiteljicama proveli su anketu o učestalosti igranja i načina na koji igrice djeluju na učenike. Nakon toga, prebacili su se na čokoladu, provevši još jedno istraživanje. Došli su do zaključka da je najzdravija tamna čokolada i unatoč negodovanju, na kraju im se ipak svidjela.

Četvrti razredi posvetili su se temama o štetnosti pušenja, pijenja alkohola i uzimanja droga te nam savjetovali da svoj život okrenemo prema prijateljstvu, sportu, sreći, ljubavi, čitanju, zdravlju… Osmislili su vrlo interesantne i poučne slogane: „Ljudi najte pušit drogu i ljubav isto hiće s nogu“, „U vodi je lako potonut, u vinu još lakše“, „Svi za jednog, droga za nikog“.

Četvrti sat smo se ponovno skupili na mjestu gdje smo i započeli, u školskoj dvorani, prezentirali rezultate svog rada i završili zajedničkom pjesmom i plesom.

Popodnevna smjena je započela svoj rad u radionicama.

Peti razredi upoznali su nas sa zdravim i nezdravim namirnicama te nas upozorili koje namirnice je poželjno koristiti češće, a koje rjeđe. Također su istražili utjecaj pretjeranog korištenja mobitela i zračenja koje izaziva te posljedice na naše zdravlje.

Šesti razredi su imali zadatak pokusom dokazati štetne posljedice pušenja na naša pluća, poučiti nas na koji način odbiti sredstva ovisnosti te nam prikazati utjecaj i posljedice uzimanja dopinga.

Sedmi razredi proveli su veliko istraživanje među učenicima od 5. do 8. razredu na temu Računalo i ja. Istražili su koliko učenici naše škole provode za računalom i u koje svrhe. Sve rezultate su statistički obradili i prikazali u tablicama. Također su govorili o štetnosti ovisnosti i upozorili nas na posljedice pušenja, alkohola i droge.

Osmaši su nas upoznali s rječnikom ovisnika i prikazali nam zdrave prehrambene namirnice te nam dali sugestije za aktivno i kreativno provođenje slobodnog vremena bez štetnih utjecaja droge, alkohola i cigareta.

Sve ovo u samo dva sata. Zaista smo bili marljivi.

Treći sat su učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali u kvizu znanja o problemima zlouporabe opojnih droga, alkohola i cigareta. Svaki razredni odjel predstavljalo je tri učenika. Pobijedila je ekipa 8.b razreda kojeg su predstavljali učenici Jasmina Dobranić, Manuela Jović i Dario Ivanuša. Odmah za njima bili su predstavnici 8.a razreda, dok su  treće mjesto zauzeli učenici 7.c razreda.

Četvrti sat smo iskoristili kako bismo jedni drugima prikazali što smo radili i međusobno izmijenili savjete o zdravim navikama. Prikazano je pregršt plakata, prezentacija i ostalih poučnih materijala.

„To je bio dan pun veselja, znanja i marljivosti kojeg ćemo sigurno pamtiti i važnih poruka se sjetiti u ključnim situacijama našeg života“. Tara Baranašić, 6.c

Izvor: Ivana Kirić Balažić, prof.

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 3. 12. 2012.