Projekt „Naše ime“ u OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec

Osnovna škola „Petar Zrinski“ Šenkovec inicirala je da u suradnji s Osnovnom školom „Petar Zrinski“ Jalžabet osmisli i organizira projektni dan pod nazivom „Naše ime“ zbog obilježavanja Spomendana pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana. Ova suradnja započela je još početkom školske godine kad je sam projekt u obje škole planiran Godišnjim planom i programom i Kurikulomom te kad su uspostavljeni kontakti između ovih dviju škola kojima je zajedničko bilo što u nazivu škole sadrže ime Petra Zrinskog te što ovom suradnjom svojim učenicima žele približiti važnost i značaj slavnog hrvatskog plemića.

Za koordinaciju, podršku i provedbu samog projekta zaslužne su ravnateljice spomenutih škola Vesna Kalšan, prof. i Vesna Vuković, prof., a voditelji projekta bili su profesori povijesti Miljenko Hajdarović i Milivoj Dretar kojima su pomogli i ostali učitelji, napose učitelji povijesti Janko Kalšan, prof. i Ana Marija Korent, prof.  Središnji dan provedbe samog projekta realiziran je 26. travnja 2013. godine, uoči Spomendana na pogibiju Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu.

Toga dana ugostili smo 24 učenika šestih razreda te tri pratitelja iz OŠ „Petar Zrinski“ Jalžabet koji su bili angažirani u projektu. Dobrodošlicu smo im zaželjeli prigodnim programom u našoj školskoj dvorani kroz koji su nas vodile Paula Lajtman i Lea Čalopek, učenice 8.a razreda. Njih je pripremila Ida Somi Rodiger, učiteljica hrvatskog jezika, koja je i napisala samu konferansu. U tom programu nastupao je školski zbor izvevši himnu Lijepa naša te himnu Šenkovca nakon koje je sve prisutne pozdravila ravnateljica naše škole Vesna Kalšan, prof. zaželjevši našim gostima dobrodošlicu. Pritom im je podijelila i prigodne poklone koji će ih podsjećati na našu školu; školski kalendar sa slikama učeničkih radova s projekta „Europa i mi“, Monografiju Šenkovca autora Vladimira Kalšana,mr.sc., ovogodišnji školski list „Prvi koraci“ te CD sa snimljenim singlom Moje drago serce čiji je tekst napisala Marijeta Stevanović, prof., a glazbu aranžirao Vladimir Novak, prof. Taj CD snimljen je  baš za ovu prigodu, a školi će ostati kao trajna uspomena na ovaj projektni dan. Tu pjesmu je zbor izveo pred našim gostima nakon što je Ana Krhač, učenica 8.a razreda, krasnoslovila svoju pjesmu Zvijezda Zrinskih.

Uslijedilo je predstavljanje škola kojom prigodom su nam gosti darovali uratke njihove školske zadruge, knjižicu koja sadrži starinske recepte jalžabetskog kraja te malo umjetničko djelo u obliku jajeta autora Ivice Vugrinca iz Braniteljske udruge „Skulptura“ Jalžabet. Obje škole su raznim prezentacijama predstavili djelovanje i aktivnosti koje su ostvarili tijekom ove školske godine.

U sklopu tog programa održan je i kviz znanja koji su pripremili učitelji povijesti, a vodili su ga Matija Vugrinec i Ivana Vrbanec, učenici 6.c razreda. Natjecali su se predstavnici učenika iz obje škole. Pokazali su nam što znaju o povijesti obitelji Zrinski. Pitanja su bila teška, no učenici su pokazali zavidnu razinu znanja. Našu školu zastupali su Alen Polanec, Marta Kozjak i Tara Baranašić, učenici 6. c razreda. Možemo ponosno ustanoviti da su naši predstavnici pobijedili i osvojili prigodne nagrade koje je osigurala škola za svaku ekipu i koje je uručila ravnateljica Vesna Kalšan uz čestitke.

Nakon proglašenja pobjednika svi prisutni su razgledali prigodnu izložbu u holu naše škole koju su osmislili učitelji Josip Mihalković, Ladislava Šestak- Horvat te Jasminka Mesarić sa svojim učenicima.To su slike tematski vezane uz projekt kao i prekrasne makete dvorca u Čakovcu i kapelice sv. Jelene u Šenkovcu. Cjelokupni program u dvorani uveličali su Matija Posavec, zamjenik župana Međimurske županije, Branko Šalamon, gradonačelnik Čakovca čijem području pripadaju naše područne škole, Vladimir Kalšan, ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec, Vladimir Novak, načelnik Općine Šenkovec, gđa Bakač, predsjednica Vijeća roditelja te predstavnici školskog odbora. Uslijedio je ručak koji je organizirala škola domaćin.

Drugi dio programa održan je kod kapelice svete Jelene koja se nalazi u blizini naše škole. Tamo su gosti položili vijenac u čast naših velikana. Prezentacijom tog važnog i značajnog spomenika zorno se učenicima predočila i približila prisutnost, značaj i utjecaj obitelji Zrinski. U kapeli se nalaze izuzetno vrijedne freske talijanskih majstora, a pokraj nje se nalaze  ostaci mauzoleja obitelji Zrinski. Prezentaciju je osmislila učiteljica Radojka Oreški, a prezentirale su Tara Baranašić, Tena Goričanec i Marta Kozjak, učenice 6.c razreda.

Potom smo naše goste odveli u razgled Čakovca. Najprije su o Zrinskima i njihovom djelovanju u Čakovcu slušali tijekom razgleda Muzeja Međimurja Čakovec kroz koji su prošli pod stručnim vodstvom. Nakon toga su naši gosti nastavili šetnju prostorima Starog grada Čakovca te ulicama grada Čakovec kroz koji ih je kao turistički vodič vodila Marijeta Stevanović, naša profesorica hrvatskog jezika.

Bio je ovo jedan poseban dan u životu naše škole u kojem smo ostvarili  lijepu i plodonosnu suradnju s drugom školom te bogatiji tim iskustvom svaki učenik, učitelj i djelatnik tih škola zasigurno može biti ponosan što škola koju polazi tj. u kojoj radi nosi ime Petra Zrinskog. Projektni dan „Naše ime“ naš je  doprinos  obilježavanju Spomendana na  Petra Zrinskog i Frana Krstu Frankopana s ciljem da razvijamo kod djece ljubav i poštovanje prema velikanima naše povijesti ,prema našoj kulturnoj i povijesnoj baštini.

Izvor: Martina Subotić

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 2. 5. 2013.