Projektni dan „Djeca svijeta“

U Osnovnoj školi „Petar Zrinski“ Šenkovec  27. studenog  2013. godine održan je projektni dan na temu „Djeca svijeta“. Ovakav oblik nastave planiran je Godišnjim planom i programom škole, a nastava je bila organizirana u dvije smjene.

Učenici viših razreda su se okupili u sportskoj dvorani naše škole gdje ih je prigodnim riječima pozdravila ravnateljica škole Vesna Kalšan, prof. Potom je uslijedilo predavanje vjeroučiteljice Anemarije Režek o djeci u Beninu. Kroz zanimljivu prezentaciju prikazala je kako izgleda djetinjstvo i školovanje djece u toj afričkoj državi koju je i sama posjetila. A kako žive djeca u Finskoj, saznali smo iz predavanja Janka Kalšana, profesora povijesti. On je prošle školske godine imao priliku provesti tjedan dana u toj zemlji i upoznati način na koji funkcionira finski obrazovni sustav koji je prema nekim analitičarima proglašen najboljim u svijetu. Kroz brojne fotografije tijekom prezentacije učenici su dobili jasnu sliku kako izgledaju „idealni“ uvjeti za školovanje djece. Ova dva predavanja su učenicima zorno prikazala kako djeca diljem svijeta imaju različite uvjete života i mogućnosti školovanja.

Nakon predavanja učenici su s radom nastavili u učionicama gdje su imali prilike saznati o životu djece diljem svijeta. Svaki razred dobio je dio nekog kontinenta i zadatak im je bio istražiti u kakvom okružju žive djeca na tom podneblju te kakvi su im uvjeti za život i školovanje. Na kraju je svaki razred ostalima prezentirao zanimljivosti koje je saznao. Program je završio tako da su učenice osmih razreda  pročitale najljepše poruke za djecu svijeta koje su učenici tijekom cijelog dana pisali. Te poruke bile su vezane za šarene balene koje smo na kraju pustili u zrak kako bi ih na simboličan  zaista i poslali.

Učenicima nižih razreda matične škole pridružili su se i učenici Područne škole Mačkovec te Područne škole Žiškovec. Svi zajedno su u sportskoj dvorani  škole slušali uvodno predavanje o životu djece u Africi koje je održao gospodin Kazimir Nomo Nemi.  Rodom je iz Kameruna, a zadnjih deset godina živi u Hrvatskoj. Uz pjesmu, ples i osobno iskustvo učenici su saznali zanimljive činjenice o uvjetima života u Africi.

Sljedeća dva školska sata učenici su proveli u radionicama koje su za njih pripremili njihove učiteljice. Prvi razredi su proučavali kojim se sve igračkama djeca svijeta igraju, drugi razredi kako se odijevaju, treći razredi koju hranu jedu, a četvrti razredi gdje spavaju tj. žive. Učenici su u radionicama  došli do raznih spoznaja koje su na kraju dana u sportskoj dvorani školi prezentirali jedni drugima.

Ovim projektnim danom  učenicima je omogućeno da upoznaju različitost i raznolikost uvjeta u kojima djeca diljem svijeta žive te se školuju. Isto tako su prezentiranjem svojih uradaka  vježbali  javni nastup i jačali samopouzdanje. Vjerujemo da su pritom mnogo naučili te da sada još više cijene ono što imaju!

Izvor: Martina Subotić

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 4. 12. 2013.