MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca svake godine. Naša škola se već tradicionalno priključuje s raznim aktivnostima za učenike naše škole i njihove roditelje. Cilj aktivnosti je osvijestiti učenike, roditelje i ostale članove lokalne zajednice na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti te ih potaknuti na aktivnu borbu protiv ovisnosti.

Moto ovogodišnjeg obilježavanja je „Pokrenimo zajednicu u prevenciji ovisničkih ponašanja mladih“ s ciljem osvješćivanja  lokalnih zajednica o ovom sveprisutnom problemu.

Učenici naše škole svoj su doprinos dali izradom 2 edukativne brošure koje upozoravaju o posljedicama zlouporabe droga, pretjerane konzumacije alkohola i cigareta te opasnostima igara na sreću.

Osim informacija o štetnosti sredstava ovisnosti, brošura sadrži i motive i poruke za prestanak pušenja, pijenja i uzimanja droge:

„Život je samo jedan, iskoristi ga bez ovisnosti“

„Pušenje je samoubojstvo na rate“

„Uzmi svoj život u ruke, nemoj ga prokockati!“

„Uvijek imaš pravo izbora – budi Neovisan!“

Osim edukativnih brošura, na radionici su se izrađivali i bedževi s kratkim i jasnim porukama protiv ovisnosti.

Radionice su vodile knjižničarka Lidija Toth i pedagoginja Ivana Kirić Balažić. Da bismo osvijestili stanovnike Šenkovca o sve široj problematici u našem društvu, učenici koji su sudjelovali na radionicama, izrađene su materijale podijelili mještanima i informirali ih o štetnim posljedicama duhanskog dima, alkohola, kockanja i zlouporabe droga.

Da ne bismo bili samo mi koji prenosimo poruku, tražili smo naše mještane da i oni svojom porukom i savjetom pomognu mladima da se odvrate o sredstava ovisnosti. Mještani su nam bili vrlo nakloni i susretljivi, dali nam mnoštvo savjeta i ispričali puno životnih priča. Evo nekoliko poruka:

„Djeco, budite i ostanite ponos svojim precima.“

„Najgore stvari se događaju kad je umiješan alkohol.“

„Alkohol uzrokuje agresivnost, ovisnost, razara obitelj. Pušenje uzrokuje rak pluća, rak grla, puno košta. Recite NE alkoholu i pušenju!“

„Okrećite se zdravim navikama od rane mladosti!“

„Budi jak, hrabar i uvijek poseban od drugih!“

Uz navedene aktivnosti, održano je i predavanje za roditelje učenika 8. razreda gdje su prikazani rezultati ankete provedene među učenicima 8. razreda o konzumiranju sredstava ovisnosti. Gostovale su i predstavnice Obiteljskog centra međimurske županije Višnja Kramar, pravnica i Jelena Ptiček, psihologinja te predstavnica Policijske uprave međimurske Nataša Jalšovec Tomašić, policijska službenica za prevenciju. Roditelji su dobili korisne informacije o štetnosti zlouporabe droge, o obvezama roditelja vezanim uz noćne izlaske njihove djece, potaknuti su na odgovorno roditeljstvo te poučeni o kvalitetnoj komunikaciji s djecom kao i načinu izgradnje autoriteta i međusobnog povjerenja. Ostale aktivnosti ostvaruju se kroz pedagoške radionice i predavanja s učenicima 7. i 8. razreda. Aktivnosti se odvijaju pod vodstvom pedagoginje škole Ivane Kirić Balažić.

Ostale fotografije pogledajte u fotogaleriji.

objavio: ŽELJKA MIHALIC   datum: 10. 12. 2013.