Suradnja s Osnovnom školom "Petar Zrinski" Jalžabet se nastavlja

Kako naša škola nosi naziv po istaknutom povijesnom velikanu Petru Zrinskom, svake godine s ponosom obilježavamo Spomendan pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana. Prošle smo godine inicirali suradnju  s osnovnom školom koja također nosi naziv "Petar Zrinski". To je osnovna škola iz Jalžabeta. Oni su bili dragi gosti u našoj školi te su sudjelovali u projektnom danu Naše ime koji smo osmislili i organizirali.

Na Spomendan obilježavanja pogibije Petra Zrinskog i Frane Krste Frankopana, 30 travnja naša je škola na čelu s ravnateljicom škole, Vesnom Kalšan, prof. posjetila Osnovnu školu "Petar Zrinski" iz Jalžabeta.

Domaćini su bili iznimno ljubazni  i toplo su nas dočekali. Dobrodošlicu su nam poželjeli kratkim predstavljanjem života škole, predstavili su nam projekte u koje je škola uključena, te spomenuli uspjehe učenika s raznih natjecanja. Kroz školu su nas vodile učenice obučene u tradicionalnu narodnu nošnju jalžabetskog kraja što je još više odavalo dojam tradicije i kulture tog mjesta. Naši su učenici sudjelovali u radionici izrade mozaika Petra Zrinskog pod vodstvom njihovog učitelja likovne kulture, Darvina Butkovića. Nakon predstavljanja škole, krenuli smo u središte Jalžabeta, Dom kulture u kojem se odvijala priredba. Naime, na sam Spomendan pogibije Petra Zrinskog i Frane Krste Frankopana, škola je slavila i svoj dan pa smo stoga iznimno počašćeni što su te svečane trenutke odlučili provesti s nama.

U priredbi su sudjelovali i učenici naše škole, Marija Pongrac, Nikolina Valkaj i Julia Bratovčak, čitajući pjesme koje ističu ljepotu kajkavskog izričaja. Njih je pripremila učiteljica Tanja Jurgec. Također, u predstavi je sudjelovala i Eva Čurin koja je otpjevala pjesmu na kajkavskom pod nazivom Tetec Draš, uz glazbenu pratnju profesora glazbene kulture, Vladimira Novaka. Učenici 6. b razreda pokazali su kako je nekad izgledalo pravo međimursko "gostuvanje". Učenike je za nastup pripremila njihova razrednica Marijeta Stevanović, prof.

Na kraju se naša ravnateljica Vesna Kalšan, prof. zahvalila svima na lijepoj dobrodošlici te uručila ravnateljici škole iz Jalžabeta uz školski list i cvijeće uokvirenu sliku naziva Oproštaj Katarine i Petra Zrinskog. Autor slike je Toni Vodopija, učenik 8. razreda naše škole, uz mentorstvo Josipa Mihalkovića, učitelja likovne kulture. Ravnateljica OŠ "Petar Zrinski" Jalžabet uručila je našoj ravnateljici monografiju Jalžabeta, cvijeće i uratke njihove učeničke zadruge.

Nakon priredbe, posjetili smo crkvu i ostale kulturne spomenike u mjestu, uz povijesno izlaganje njihovih učenika. Prije polaska kući posjetili smo Zavičajni muzej u Varaždinskim Toplicama. Uz izvrsno vođenje arheologinje koja nas je vodila kroz iskapano područje, saznali smo zanimljive priče o nekadašnjim načinima liječenja i življenja. Posjetili smo i unutrašnjost muzeja gdje smo se divili rimskoj arhitekturi.

Bio je ovo jedan poseban dan u životu naše škole u kojem smo ostvarili lijepu i plodonosnu suradnju s drugom školom te bogatiji tim iskustvom svaki učenik, učitelj i djelatnik tih škola zasigurno može biti ponosan što škola koju polazi tj. u kojoj radi nosi ime Petra Zrinskog. Ovakvim oblikom suradnje, kao i obilježavanje Spomendana na  Petra Zrinskog i Frana Krstu Frankopana razvijamo kod djece ljubav i poštovanje prema velikanima naše povijesti, prema našoj kulturnoj i povijesnoj baštini.

U našoj smo školi priredili malu izložbu povodom Spomendana pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, a učitelji povijesti su prve satove posvetili toj temi.

Izvor: Lidija Toth

Slike pogledajte u našoj fotogaleriji!

objavio: Lidija Matoša   datum: 6. 5. 2014.