Pretraživanje knjižničnih kataloga na satu informatike

Autor: Lidija Matoša, 9. 11. 2015.

U sklopu  Mjeseca hrvatske knjige osmaši su imali zanimljiv sat informatike. Kako su upravo oni na pragu polaska u srednju školu, u suradnji s učiteljicom informatike Lidijom Matoša i školskom knjižničarkom Lidijom Toth, održana je radionica informacijskog opismenjavanja pod nazivom Pretraživanje knjižničnih kataloga.

Naš je cilj bio educirati učenike o tome kako se služiti knjižničnim katalogom pojedine knjižnice, kako na najbrži način doći do odgovarajuće literature. Također,  učenici su selektivno pretraživali on-line referentne izvore, što znači na koji način pronaći "dobre" informacije na internetu kroz praktično pretraživanje raznih izvora: Wikipedia,  Google Scholar, portal znanstvenih časopisa Hrvatske "HRČAK", kazalo časopisa Drvo znanja, stranice Hrvatskog leksikografskog zavoda Miroslav Krleža,  Google Earth, Google Maps i druge korisne i edukativne referentne izvore znanja.

Odgojno-obrazovni cilj radionice bio  je stjecanje osnovnih vještina samostalnog cjeloživotnog učenja koji se sastoji od traženja, vrednovanja i korištenja informacija.

Izvor: Lidija Toth, dipl.bibl.