Nemoj u cigareti tražiti sreću, u sportu ćeš naći puno veću

Autor: MATEJA LEVAČIĆ, 1. 6. 2016.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila  je 31. svibnja Svjetskim danom nepušenja kako bi se potaknule sve zemlje na provođenje preventivnih aktivnosti usmjerenih suzbijanju epidemije pušenja koje se smatra glavnim izbježivim čimbenikom rizika za nastanak brojnih bolesti koje su uzrok prijevremenog umiranja 10% svjetskog stanovništva.

Svjetski dan nepušenja u našoj se školi svake godine obilježava kroz predavanje i radionicu za učenike 6. razreda pod vodstvom pedagoginje škole Ivane Kirić Balažić. Učenike se nastoji osvijestiti o štetnostima pušenja i duhanskog dima te pripremiti na pravilno donošenje odluka kad se nađu pod pritiskom vršnjaka.

U našoj županiji se taj dan obilježio u srijedu, 25. svibnja u Osnovnoj školi Prelog pod motom „Nemoj u cigareti tražiti sreću, u sportu ćeš naći puno veću“.

Našu školu predstavljali su učenici 6. razreda Nikola Novak, Enna Trupković i Filip Borak.

Svjetski dan nepušenja obilježili smo edukativnim djelom gdje je učenicima prezentirano kako pušenje djeluje na tjelesne sposobnosti. Nastavili smo sa sportsko rekreativnim igrama te se time uklopili u brojna događanja kojima se obilježava kampanja Krećimo se sada (NowWeMove ) i Tjedan promicanja tjelesne aktivnosti (MOVE Week). Istovremeno se za  voditelje školskih preventivnih programa organizirao tečaj nordijskog hodanja. Imali smo prilike sudjelovati i u spirometriji - funkcionalnoj pretrazi pluća koja rano može upućivati na oštećenje pluća kao posljedicu pušenja.