Dani kajkavske riječi - Zlatar 2016.

Autor: MATEJA LEVAČIĆ, 26. 9. 2016.

Kao i svake godine, s početkom jeseni, pa tako i ove, učenici naše škole sudjelovali su u Zlataru na manifestaciji "Dani kajkavske riječi" koja se održava već dugi niz godina.

Svrha manifestacije je njegovanje kajkavske riječi, kulture i tradicije.U Zlataru se održavaju najveće dječje priredbe kajkavskog govornog područja koje okupljaju učenike osnovnih škola cijele kajkavske Hrvatske: od Međimurja i Podravine do Gorskog kotara.
Pokrovitelji "Dana kajkavske riječi" su: Hrvatski sabor, Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo znanosti,obrazovanja i sporta RH. Na likovnu izložbu "Čovjek čovjeku" pristiglo je 747 likovnih radova od kojih je odabrano 69.
Među njima je nagrađeno 7 učenika naše škole i njihovi mentori.To su:
Maja Drvoderić 8.r. - mentor Josip Mihalković
Mia Hanžeković 4.r. - mentorica Jasminka Mesarić
Ema Kranjec 2.r. - mentorica Radojka Oreški
Hana Vidović 3.r. - mentorica Ladislava Šestak-Horvat
Marko Vuk 3.r. - mentorica Gordana Magdalenić
Vita Bajsić,Tara Marciuš, 2.r.PŠ Mačkovec, mentorica Senka Saško
Likovni radovi Maje Drvoderić i Hane Vidović nalaze su u Zborniku i ukrašavaju njegove stranice.
Na priredbu "Zbor malih pjesnika" pristiglo je 328 pjesama iz 48 osnovnih škola.
Prosudbena komisija u sastavu: prof. Željka Horvat-Vukelja, dr.sc.Joža Skok i dr.sc.Ivo Kalinski odabrala je za javno izvođenje i tisak u Zbirci 43 pjesme, 41 autora iz 34 škole.
Svoje stihove recitirali su u narodnim nošnjama Niko Farkaš učenik 4.r., mentorice Jasminke Mesarić. Pjesma se zove Negda v Međimorju.
Mia Šalja, učenica 2.r.PŠ Mačkovec, mentorice Senke Saško izvela je pjesmu Bela pesma.
Mia je pohvaljena za tu pjesmu kao najljepšom pjesmom učenika nižih razreda.
Nakon zajedničkog fotografiranja, za sve sudionike, mentore i roditelje pripremljen je ukusan ručak.
Proveli smo predivne trenutke u Zlataru uživajući u jesenskim mirisima i bojama.
Čestitke svima!